pendik gökkuşağı

Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı Kazandırma

Çocuklarda tuvalet alışkanlığı kazandırmak içi doğru 24- 36 aylar arasıdır. Çocuğun gelişimi, hazırbulun

Uşluk  düzeyi  bu alışkanlığı kazandırmada  önemlidir.Bezi çıkarmaya hazır olduğunu nasıl anlarız.

- Rahatlıkla yürüyebiliyorsa

- Kendini birkaç kelime dahi olsa ifade edebiliyorsa   

- Basit istekleri yerine getirebiliyorsa

- Kendi başına kıyafetleri çıkarabiliyorsa

 - Gün içinde bezi 2-3 saat kuru kalıyorsa

- Öğle uykusundan kuru kalkıyorsa

- Bezi  ıslandığında rahatsızlık duyuyorsa

Anne tuvalet eğitimine başlarken çocuğa bu konuda açıklama yapmalıdır.Sen artık büyüdün,büyükler gibi kilot giyebilirsin, bez yerine bizim gibi tuvalete gidebilirsin  şeklinde açıklama yapılabilir.Bu sırada çocuğun rahat çıkartılacak giysiler giydirilmesi uygun olur.

Çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırırken anne ve babaların sabırlı ,anlayışlı ve olumlu olmaları önemlidir. İlk zamanlarda geceleri bezlememeye başlayabilirsiniz. Gece birkaç kez kaldırıp çişinin olup olmadığını sorabilirsiniz.Lazımlığı belli bir bölgeye koyup kendisinin çiş geldi demesini veya vücut diliyle anlatmasına izin vermelisiniz.Çocuk gündüz düzenli olarak kuru kalıyorsa evin içinde bezsiz iç çamaşırı ile dolaşmasına izin verilmelidir.Çocuğun çişi geldiğinde lazımlığı veya adaptörünü kullanması konusunda cesaretlendirilmelidir.

Çocukların çiş tutmayı öğrenmeleri beyin-sinir sistemi ile idrar torbası arasındaki iletişimin sağlanması,yani çocuklarda beynin idrar torbasına kumanda etmeyi öğrenmesi gerekir.

Çocuğunuzun  sizden hikaye ve masal dinlemesi hoşuna gidiyorsa ,sevdiği kahramanların tuvaleti  gelebilir ve siz bunu ona masallaştırabilirsiniz. Aşamaları hikayede ki  kahraman  üzerinden anlatabilirsiniz.

Tuvalete gittiğinizde çocuğunuzu da götürün.Çocuklar görerek daha kolay öğrenir.

Daha önceden belirlenen çocuğun tuvaletinin sık geldiği saatlerde çocuğu tuvalete götürün. Tuvaletini  istenildiği gibi yaptığında tebrik ederek  küçük ödüller verin. Bu onun tuvalet eğitimine  daha hevesli ve istekli olmasını sağlayacaktır.

© 2021 ÖZEL PENDİK GÖKKUŞAĞI ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ | TASARIM-UYGULAMA: EKiMAJANS